Odabaşı Makina

Diyarbakır'da kurulan Odabaşı Makine Otomotiv A.Ş 16 ili kapsayan KOMATSU iş makinaları ve SCHMIDT (Yol süpürme aracı) Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölge distribütörlüğünü yapmaktadır. Aynı zamanda Odabaşı Makina TSE onaylı Adr’li Akaryakıt Tankeri araçların kontrol ve muayene merkezidir.

İlk olarak 12.000 metrekarelik bir alanda başlayıp aylık üretimde ürün sayısı 30 olan şirket, daha sonra yapılan yatırımlar ile birlikte Organize Sanayi Bölgesinde 23 bin 700 metrekarelik yeni bir alan ve yeni robot makinalar ile birlikte aylık 30 adet üründen 60 – 70 adet üretim kapasitesine ulaştı. Odabaşı Makine fabrikasında üretilen başlıca ürünler, Havuz Damper, Arazöz, Çöp Kamyonu, Yol Süpürme Aracı, Kar Küreme ve Tuzlama Aracı, İtfaiye Aracı, Havuz Treyler, Adr’li Tanker, Lowbed, Sal Treyler, Silobas, Konteyner Taşıyıcı, Kapaklı Kasa Treyler gibi zengin ürün çeşitliliğine de sahiptir aynı zamanda.

Müşteri talebini ve memnuniyetini üretim felsefesine dönüştüren Odabaşı Makine, beklentilere hızlı bir şekilde çözüm üreten ve cevap veren özgün tasarımları ve kalite standartlarından ödün vermeyen treyler ve damper kullanıcısına sunduğu kaliteli ürünleriyle sektörün tercih edilen markaları arasına hızla girmektedir.

Sektördeki genç dinamik ve güven veren hizmet kadrosuyla ve ayrıca satış sonrası garanti hizmetiyle bu gücü kaliteli ürünlere dönüştüren Odabaşı treyler, TÜV AUSTRIA- TSE- TSEK- HİZMET YETERLİLİK BELGESİ -İSO 9001- 14001 ve CE Kalite belgeleri ile ürünlerinin kalitesini tescillemiştir.

Odabaşı Makine Otomotiv A.Ş, ilk zamanları Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için pazarlama faaliyeti geliştirirken; süreçte hedeflerini büyütmüş, Türkiye de 81 ilde faaliyet göstererek ulusal pazarda yer edinmek için yapmış olduğu çalışmalar sonucu kendini yurt içinde ve yurt dışında ifade edip Orta Doğuda pazar bulmuş. Şirket, özellikle Irak’ta oldukça etkin bir pazarlama faaliyeti ile Irak'ta marka bilinirliğini oluşturarak pazarın öncü firması haline gelmiştir.

Odabaşı Makine Otomotiv A.Ş. Yurt içi ve Yurt dışı pazarından sonra ürün çeşitliliğini arttırarak yurt içinde kamusal alanda faaliyet gösterip kamusal alanda faaliyet gösteren Belediyeler, Karayolları, DSİ ve benzeri kurum kuruluş ve iktisadi teşekküllerin ihtiyaçları olan araç üstü ekipman ve treyler gurubunda atıfta bulunulmuş kuruluşların temel ihtiyaçlarını görerek ve geliştirmiş olduğu ürünleri satmayı planlamış. Bu planlarını gerçekleştirme yolunda mesafe kat etmiştir. Bu anlamda gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler sonucunda; birçok kuruma araç üstü ekipman ve treyler gurubunda araç ve ekipman satışını gerçekleştirmiştir.

Kaliteyi temel prensip edinen Odabaşı Makine Otomotiv A,Ş, müşteri memnuniyetini sağlama amacına yönelik geliştirmiş olduğu çalışmalar neticesinde yurt içinde (MERCEDES BENZ ISUZU – OTOKAR vb. ) şasi araç üreticilerinin tavsiyeli üst yapıcısı olarak atıfta bulunulan firmaların tavsiyeli üst yapı firması olmasını başarmış, böylece kaliteli imalatı ön plana çıkararak müşteri memnuniyeti konusunda faaliyet gerçekleştirmiştir.

AR-GE, İnovasyon ve insan kaynaklarını önemseyerek faaliyetlerini sürdürmeyi devam ettirecek olan Odabaşı Makine Otomotiv A.Ş, Türkiye’yi ve bölgeyi yurt dışında temsil etme ülke ekonomisine ve bölge çalışanına katma değer yaratma konusunda ortaya koymuş olduğu ulaşılabilir ve erişilebilir hedefler ile çalışmalarını sürdürmekte ve bu konuda her geçen gün hedeflerine adım adım varmakta.

Odabaşı Makine Otomotiv A.Ş, yapmış olduğu AR-GE çalışmaları sonucu ürün çeşitliliğini artırarak; ürünlerini ve firma tanıtımı için yurt içinde ve yurt dışında fuarlara katılıp müşteri ile buluşmayı önemsemiş bu anlamda yurt içinde birçok fuara katılımı sağlayarak; yurt dışında IFAT fuarına katılarak ülkemizi yurt dışında üretimini gerçekleştirmiş olduğu ekipmanlar ile temsil etmiştir.

Odabaşı Makine Otomotiv A.Ş, kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlarını planlayarak ortaya koymuş hedefler arasında 2018 yılı için üretim çeşitliliği ve sayısını artırmak istediğinden bu amacına varmasına yönelik üretim kapasitesini arttırmayı, üretim tesislerini büyütmeyi hedeflemiş ve bu hedefe ulaşmak için gerekli alt yapı ve teknik imkanlarını geliştirmeyi ön plana çekmiştir.